Wiadomości

UWAŻAJ KIESZONKOWCY !

Data publikacji 22.05.2013

W ramach prowadzonych działań ukierunkowanych przeciwko kieszonkowcom, tyska Policja wraz ze Strażą Miejską w Tychach opracowała specjalną ulotkę ostrzegawczą. Piktogramy informujące o ewentualnym zagrożeniu zostały umieszczone na przystankach komunikacji miejskiej, autobusach i trolejbusach.

W ramach prowadzonych działań ukierunkowanych przeciwko kieszonkowcom, tyska Policja wraz ze Strażą Miejską w Tychach opracowała specjalną ulotkę ostrzegawczą. Piktogramy informujące o ewentualnym zagrożeniu zostały umieszczone na przystankach komunikacji miejskiej, autobusach i trolejbusach.

Policjanci z tyskiej komendy w dalszym ciągu kontynuują działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej. Do przedmiotowych działań wyraził swoją aprobatę również Miejski Zarząd Komunikacji, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej oraz Tyskie Linie Trolejbusowe. Wraz ze Strażą Miejską w Tychach opracowano specjalną ulotkę ostrzegawczą. Piktogramy informujące o ewentualnym zagrożeniu zostały umieszczone na przystankach komunikacji miejskiej, autobusach i trolejbusach. W ten sposób pasażerowie są ostrzegani o możliwym działaniu kieszonkowców. W ramach tych działań nieumundurowani funkcjonariusze nadal będą się przemieszczać po mieście tak jak zwykli pasażerowie, zwracając szczególna uwagę na złodziei kieszonkowych. Oprócz tego, że policjanci będą działać operacyjnie to będzie można też ich spotkać na przystankach oraz przy targowiskach. Tam mundurowi będą zwracać uwagę osobom, które np. mają otwarte plecaki lub torebki. Ofiarami kieszonkowców mogą się stać mężczyźni, trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni, czy kobiety, które przechowują pieniądze w niedbale przewieszonych przez ramię torebkach. Funkcjonariusze będą również reagować na zachowania niezgodne z prawem. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo i nie dajmy szansy złodziejowi. Działania prowadzone są wspólnie i w porozumieniu z Miejskim Zarządem Komunikacji w Tychach.

Apelujemy o ostrożność i uwagę w zatłoczonych środkach komunikacji. Przypominamy podróżnym, jak uchronić się przed złodziejami kieszonkowymi. Sprawcy zwykle wykorzystują nieuwagę pasażerów, korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach i w sklepach. Okradają pasażerów i klientów sklepów z pieniędzy, kart bankowych i dokumentów. Warto o tym pamiętać.

 

 Pamiętaj:

  • Dobrze zabezpiecz noszone przez siebie dokumenty i pieniądze!

  • Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie!

  • W środkach komunikacji miejskiej wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego.

  • Pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei! Nie nawiązuj przygodnych znajomości!

  •  Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu!

  • Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty!

  •  Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby!

  •  Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu, trolejbusu lub pociągu. Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą.

  • Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane - nie dokonają kradzieży!

  • Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji!

  • Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu!

  • Torebkę należy odwracać zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz!

  • Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki!

  •  Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie - NIE odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.

  • Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie, zanim zdążysz zareagować.

Jeśli padłeś ofiarą kieszonkowca, natychmiast powiadom Policję pod numer alarmowy 112. Im szybciej zaczniesz działać, tym większa szansa na zatrzymanie złodzieja i odzyskanie skradzionych pieniędzy czy dokumentów.

Ponownie apelujemy do wszystkich osób, które są świadkami przestępstw by nie pozostawali obojętni wobec takich czynów i informowali o tym Policje w myśl kampanii „ Nie reagujesz akceptujesz”.

Można również anonimowo zgłaszać informacje o przestępstwach czy też innych czynach bulwersujących społeczeństwo na telefon zaufania „Bezpieczne Tychy dość milczenia” - 32 327 72 00.

Powrót na górę strony