Wiadomości

Przeczytaj i nie daj się oszukać!

Data publikacji 03.12.2020

W obecnej sytuacji bardzo często robimy zakupy przez Internet. Bez wychodzenia z domu, wystarczy kilka "kliknięć" i upatrzone rzeczy już kupione. Często bez weryfikacji i głębszego zastanowienia przelewamy pieniądze w różnych kwotach, i nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń wynikających z kliknięcia w linki, dzięki czemu oszuści mają nieuprawniony dostęp do Twojego konta.

Wiele osób wierzy w uczciwe zamiary tych, którzy znajdują się po drugiej stronie ekranu, tymczasem środowiska przestępcze tylko czyhają na odrobinę naszej nieuwagi. Prezentujemy ku przestrodze dwa przykłady oszustw internetowych. Pierwszy kiedy osoba wystawia na różnych portalach internetowych przedmiot do sprzedaży. Zgłasza się potencjalny klient, który prowadzi rozmowę ze sprzedawcą jedynie przy użyciu komunikatorów. Klient proponuje sfinalizowanie zamówienia poprzez płatność wysyłając link z „podstawioną” stroną, która do złudzenia przypomina znane portale aukcyjne. Jak się okazuje na stronie pokrzywdzony musi wypełnić pola tj. numer karty płatniczej, datę ważności i kod zabezpieczający CVC. Niestety jak się później okazuje na podstawie podanych informacji sprawca zrealizował płatności przy użyciu danych karty pokrzywdzonego np. poza granicami kraju.

Druga przykładowa sytuacja wygląda tak, że klient oczekuje na przesyłkę, którą faktycznie zamówił, po czym nagle otrzymuje sms-a od firmy kurierskiej, że musi dopłacić do przesyłki kwotę ok. 1 zł przy użyciu przesłanego linku. Dopłata może dotyczyć na przykład nadwagi, zbyt dużego gabarytu czy dezynfekcji. Pokrzywdzony nieświadomy zagrożenia, używa do zapłaty przesłanego linku, który przekierowuje urządzenie na fałszywą stronę banku. Tak naprawdę nieświadoma osoba udostępnia dane swojego konta bankowego z hasłem za pomocą których sprawca uzyskuje nieuprawniony dostęp i dokonuje wypłat z bankomatów BLIK-iem na terenie całej Polski oraz zaciąga zobowiązania w formie kredytów.

Korzystając z aukcji internetowych, portali aukcyjnych i sklepów internetowych zachowajmy rozwagę i przestrzegajmy poniższych zasad:

1. Nigdy nie udostępniaj nieznanym osobom danych takich jak numer karty bankowej, nr kodu zabezpieczającego, daty ważności karty,

2. Nigdy nie autoryzuj transakcji bankowych jeżeli ty jesteś sprzedawcą,

3. Nigdy firma kurierska nie żąda od kupującego zapłaty za nadwagę paczki, dezynfekcję itp. jest to obowiązek sprzedawcy,

4. Nigdy nie instaluj na urządzeniach mobilnych, komputerach nieznanych programów przesłanych w formie linków,

5. Nigdy nie otwieraj załączników wiadomości od nieznanych osób, które mogły by zainfekować twoje urządzenie,

6. Jeżeli podejrzewasz, że doszło do kradzieży środków finansowych z konta od razu powiadom infolinię banku.

Dokonując zakupów przez Internet lub telefon, kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Czytajmy dokładnie nagłówki, korzystajmy z solidnych portali aukcyjnych i kupujmy od zaufanych sprzedawców oraz sprawdzonych sklepów internetowych, które cieszą się pewną renomą i od dłuższego czasu działają na naszym rynku. Nie przestrzegając wspomnianych zasad narażamy się na oszustwo.

Powrót na górę strony