UWAGA na oszustów podających się za policjantów! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Tychach

Wiadomości

UWAGA na oszustów podających się za policjantów!

Data publikacji 14.09.2018

W związku z oszustwami na "policjanta" mundurowi apelują do mieszkańców, by przestrzec ich przez takimi zdarzeniami. Oszuści w ostatnim czasie wyłudzili od jednego seniora kilkaset tys. złotych. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą paść ofiarą oszustów.

Mimo ciągłych apeli w prasie, telewizji, na spotkaniach z mieszkańcami wciąż dochodzi do kolejnych oszustw. W ostatnim czasie 86-letni tyszanin stracił oszczędności swojego życia, bo dał wiarę oszustom podszywającym się pod policjantów. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy przekonali seniora, że jego środki zebrane na koncie są zagrożone. W związku z tym mężczyzna udostępnił wszelkie dane do dokonania przelewów i tym sposobem stracił oszczędności. Przestępcy mając dostęp do konta bankowego dokonali kilkunastu przelewów na kwotę ponad 300 tys. złotych.

Pamiętaj: nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, a przede wszystkim nie udostępniaj żadnych haseł do konta bankowego. A gdy przypuszczasz, że możesz mieć do czynienia z oszustem bezwzględnie powiadom o tym fakcie Policję!

Sposoby działania przestępców wyłudzających pieniądze są bardzo podobne. Zazwyczaj dzwonią do wybranej ofiary i opowiadają historię, która ma przekonać do szybkiego przekazania gotówki. Oszuści podają się za różne osoby – policjantów, pracowników poczty, członków rodziny. Pytają czasem o wysokość emerytury lub o pieniądze posiadane w domu i na kontach bankowych.

Przypominamy! Funkcjonariusze Policji:

  • NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.

  • NIGDY nie pytają seniorów, czy mają pieniądze, w jakiej walucie i w jakiej wysokości.

  • NIGDY nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.

Policjanci apelują, by w trakcie spotkań rodzinnych rozmawiać z seniorami o tym, jak działają oszuści i jak należy się zabezpieczyć, by nie paść ofiarą przestępstwa.