"Święto roweru" w Tychach - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Tychach

Wiadomości

"Święto roweru" w Tychach

Data publikacji 11.06.2018

Policjanci z tyskiej „drogówki” wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej zabezpieczali przejazd XXI Rajdu Rowerowego – organizowanego w ramach „Święta Roweru”. Plenerowa impreza ta była dla policjantów idealną okazją do promowania wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego bezpiecznych zachowań na drodze.

Już po raz 21. w Tychach odbył się rajd rowerowy w ramach Święta Roweru. Organizatorami imprezy był Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE. Podczas tak ważnego wydarzenia nie mogło zabraknąć tyskich policjantów, dla których była to idealna okazja do promowania wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego bezpiecznych zachowań na drodze.

Mundurowi przypomnieli założenia ogólnopolskiej akcji „Jednośladem Bezpiecznie do Celu”. Zasady zachowania ostrożności lub szczególnej ostrożności to reguły do których użytkownik drogi powinien rygorystycznie się stosować. Zasady te oznaczają, iż należy unikać wszelkiego działania, które mogłoby wywołać zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, utrudnić go lub narazić kogoś na szkodę.

Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego to oznacza, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, przy dużej prędkości, doznają poważnych obrażeń albo nawet ponoszą śmierć.

W trosce o własne bezpieczeństwo rowerzyści powinni pamiętać, że podczas przejeżdżania przez jezdnię po wyznaczonym przejeździe obowiązani są stosować zasadę szczególnej ostrożności. Przede wszystkim zmniejszyć prędkość, aby kierowca samochodu, zwłaszcza skręcającego w drogę poprzeczną, miał szansę dostrzec rowerzystę z wyprzedzeniem i odpowiednio zareagować.