Przed nami szczególny długi weekend - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Tychach

Wiadomości

Przed nami szczególny długi weekend

Data publikacji 06.01.2018

6 – 8 stycznia 2018 r. prawosławni i grekokatolicy obchodzą Święta Bożego Narodzenia. W tym samym czasie przypada Święto Trzech Króli i pierwszy weekend karnawału. To czas wzmożonych wyjazdów, spotkań i zabaw w gronie rodzinnym i towarzyskim. Policja, podobnie jak w okresie świąt grudniowych, będzie dokładać wszelkich starań aby wszyscy, którzy w tym okresie wyruszą w drogę, mogli bezpiecznie dotrzeć do celu i wrócić do domów.

Tragiczne wypadki z udziałem kierowców, czy pieszych, wskazują dobitnie, że nie może być przyzwolenia na jazdę „po alkoholu”, czy środków działających podobnie do alkoholu, jak również na prowadzenie pojazdów w sposób zagrażający życiu i zdrowiu innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego wszyscy, którym zależy na bezpiecznym dotarciu do celu, mogą liczyć na odpowiednie wsparcie ze strony Policji.

Zanim jednak wybierzemy się w podróż samochodem sprawdźmy jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.

Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą unikając korków, nerwów i straconego czasu.

Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku kategoriami zagrożeń. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada deszcz, śnieg, jest mgła. Poruszając się w takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność. Apelujemy by dostosowywać prędkość jazdy do panujących warunków na drogach.

Przede wszystkim kierowcy powinni pamiętać o obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok. Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgłowych przednich; jeżeli zaś zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów – należy również włączyć tylne światła przeciwmgłowe.

Pamiętać trzeba także o utrzymywaniu w czystości szyb (uzupełnianiu płynu w zbiorniczkach spryskiwaczy), lusterek oraz kloszy świateł naszego pojazdu, oraz o oczyszczeniu całego pojazdu
ze śniegu i lodu. Na większości stacji paliw dostępne są wycieraczki, pojemniki z płynem oraz papierowe ręczniki, z których można nieodpłatnie skorzystać.

Zabawy, spotkania świąteczne i karnawałowe z pewnością będą okazją do wznoszenia toastów. Jeśli zdecydujemy się na picie alkoholu powinniśmy pamiętać, że wówczas bezwzględnie należy zrezygnować z prowadzenia pojazdu, albowiem nasz organizm nie pozbędzie się go szybko z organizmu.

W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.

Aktualny pozostaje apel Policji o rozsądek i rozwagę w planowaniu podróży i ostrożność na drodze. Pamiętajmy, że każdy z nas ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo na polskich drogach.

Biuro Ruchu Drogowego KGP