Wiadomości

KONTROLA PRĘDKOŚCI W TYCHACH

Data publikacji 16.10.2017

Dzisiaj policjanci „drogówki” prowadzą działania pod kryptonimem "Prędkość". Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących prędkości.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego tyskiej komendy dzisiaj od wczesnych godzin porannych prowadzą działania "Prędkość". Mundurowi kontrolują prędkość w różnych miejscach na terenie miasta – w szczególności tam, gdzie dochodzi często do zdarzeń drogowych oraz w miejscach, gdzie najczęściej kierowcy popełniają tego typu wykroczenia. Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących prędkości. Policjanci uświadamiają również kierowców, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą zbyt szybka jazda.

Warto pamiętać, że sama praca funkcjonariuszy nie wyeliminuje niebezpieczeństwa na drogach, dlatego apelujemy do Państwa o rozwagę oraz reagowanie na niewłaściwe zachowanie pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Kierowco pamiętaj!

Zatrzymanie prawa jazdy


W ustawie o kierujących pojazdami są przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

Należy pamiętać, iż starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.

Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty).

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

 

Powrót na górę strony