Wiadomości

Długi weekend na drogach

Data publikacji 12.08.2016

Od dzisiaj rozpoczyna się długi weekend i trwać będzie do 15 sierpnia 2016 roku. Wielu kierowców wyruszy w trasę. W tym czasie nad bezpieczeństwem na drogach szczególnie czuwać będą tyscy policjanci. Pamiętajmy, że stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa jesteśmy w stanie uniknąć większości wypadków.

Dzisiaj rozpoczyna się długi weekend i trwać będzie do 15 sierpnia 2016 roku. W tym czasie tyscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem, szczególnie w zakresie przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Aby ten długi weekend był spokojny apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych. Poza miastem o zwracanie uwagi na pobocza, a przede wszystkim aby kierowcy nie poruszali się z nadmierną prędkością. W trakcie złych warunków atmosferycznych, które mogą wystąpić, piesi i rowerzyści są po prostu niewidoczni i na reakcję kierowcy bywa często za późno. Piesi także powinni być bardziej czujni i skoncentrowani w czasie przekraczania jezdni, aby uniknąć zderzenia z samochodem. Przedmiotowe działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa, a ukierunkowane będą również przeciwko nietrzeźwym uczestnikom ruchu drogowego. Działania te mają prowadzić przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa na drogach m.in. poprzez eliminowanie pijanych kierowców, którzy są zagrożeniem nie tylko dla swojego życia i zdrowia, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2.

Oto kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:

  • Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Trzeba skontrolować poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.

  • Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.

  • Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.

  • Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.

 

 

Powrót na górę strony