Czerwiec na tyskich drogach - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Tychach

Wiadomości

Czerwiec na tyskich drogach

Data publikacji 10.07.2015

W minionym miesiącu na tyskich drogach w wyniku zdarzeń drogowych ranne zostały łącznie 4 osoby. Do większości z tych zdarzeń doszło z powodu nieprawidłowego omijania oraz nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy, że lekkomyślne zachowanie, pośpiech, czy brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku.

Tylko w czerwcu na tyskich drogach doszło do 104 kolizji i 3 wypadków. O bardzo istotnej zasadzie „piłeś – nie jedź” „zapomniało” 49 kierujących, z czego trzech było sprawcami zdarzeń drogowych. Warto przypomnieć jak wiele ryzykuje kierowca, który decyduje się na jazdę pod wpływem bądź po użyciu alkoholu.. Poza narażeniem na śmiertelne niebezpieczeństwo siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego nierozważny kierowca powinien pamiętać również o dotkliwych karach finansowych, utracie prawa jazdy i czekających go konsekwencjach prawnych.

Najczęściej do zdarzeń drogowych dochodziło w poniedziałki oraz soboty w godzinach 5.00-8.00 oraz 17.00-18.00, a ich głównymi przyczynami było:

  • nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu: 2 kolizje.

  • nieprawidłowe omijania: 1 wypadek, w którym 2 osoby zostały ranne oraz 12 kolizji drogowych.

  • nieprawidłowe cofanie: 19 kolizji drogowych.

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu: 1 wypadek, w którym 1 osoba została ranna oraz 18 kolizji.

  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami: 22 kolizji drogowych.

  • Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu: 1 wypadek, w którym 1 osoba została ranna oraz 6 kolizji.

     

Najwięcej zdarzeń drogowych w Tychach miało miejsce na ulicach: Beskidzkiej - DK – 1, al. Bielskiej, Niepodległości, Piłsudskiego, Sikorskiego, Żwakowska, Katowickiej, Mikołowskiej oraz Oświęcimskiej (DK-44).


Bezpieczeństwo na drogach

Na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawia się więcej niż zwykle pojazdów, dlatego priorytetowym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów oraz stanu technicznego pojazdów - szczególnie pojazdów realizujących przewóz osób w ramach komunikacji zbiorowej.

Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Policjanci przypominają, że każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu. Ważne jest także, aby się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury.

Niestety w wielu przypadkach, to agresywna jazda okazuje się być przyczyną wypadków, których skutki są niekiedy tragiczne. Pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci, bo one, gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie.