Wiadomości

Trzeci Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Data publikacji 07.05.2015

W dniach 4-10 maja 2015 roku obchodzony jest Trzeci Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego: „Dzieci a Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego” organizowany pod egidą ONZ. W ramach obchodów Policja będzie uczestniczyć w pikniku organizowanym wspólnie z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Parku Skaryszewskim w Warszawie 9 maja 2015 roku w godz. 11.00 - 17.00, gdzie na dzieci i dorosłych czekać będzie szereg edukacyjnych atrakcji.

Tym razem tematem przewodnim jest bezpieczeństwo dzieci na drogach. Pierwszy Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w roku 2005. Pierwszy Tydzień obchodzono w roku 2007, drugi zaś - w roku 2013.  

Trzeci Światowy Tydzień BRD nawiązuje bezpośrednio do Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2 kwietnia 2013 roku w sprawie Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.  

Każdego dnia na świecie ponad 500 dzieci ginie w wypadkach drogowych, podczas gdy dziesiątki tysięcy z nich odnosi rany, których rezultatem jest niejednokrotnie trwałe kalectwo. Do roku 2015 obrażenia powstałe w wyniku wypadków drogowych w krajach rozwijających się będą stanowić główną przyczynę zgonów dzieci powyżej 5 roku życia. Dlatego, jeśli nie podjęte zostaną natychmiastowe i skuteczne kroki, liczba tych obrażeń będzie rosła w sposób gwałtowny, wystawiając życie i zdrowie milionów dzieci na całym świecie na poważne ryzyko.  

Celem tej inicjatywy jest podniesienie świadomości, w szczególności wśród młodych uczestników ruchu drogowego, możliwości uniknięcia wypadków drogowych oraz zachęcenie osób, środowisk i instytucji na poziomie globalnym, krajowym i lokalnym, które mają wpływ na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego do bezpośredniego bądź pośredniego oddziaływania na te czynniki, które najbardziej wpływają na występowanie wypadków drogowych (pijanych kierowców, złą infrastrukturę drogową, niestosowanie kasków ochronnych i niezapinanie pasów bezpieczeństwa).

Podstawowym zadaniem Trzeciego Tygodnia jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację dzieci na światowych drogach. Chodzi o to, aby zainicjować i skoordynować działania, które skutecznie przyczynią się do poprawy ich bezpieczeństwa, jak również o promowanie idei bezpiecznego i zrównoważonego transportu w perspektywie programu działań na rzecz rozwoju po roku 2015. Trzeci Światowy Tydzień BRD jest wspierany przez Kampanię #SaveKidsLives („Ocal Życie Dzieciaków”), która ruszyła w listopadzie 2014 r.  

Jej motywem przewodnim jest Deklaracja Dziecka zredagowana na podstawie sugestii i postulatów przedstawionych przez grupę ponad 150 dzieci reprezentujących wszystkie kontynenty naszego globu.  

W  listopadzie 2015 roku odbędzie się także Druga Światowa Konferencja Ministerialna na temat Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, której celem jest omówienie postępów w realizacji Planu Globalnego na Dekadę Działań na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w latach 2011-2020.

W ramach obchodów Policja będzie uczestniczyć w pikniku organizowanym wspólnie z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Parku Skaryszewskim w Warszawie 9 maja 2015 roku w godz. 11.00 - 17.00, gdzie na dzieci i dorosłych  czekać będzie szereg edukacyjnych atrakcji.

Wybrane aktywności skierowane przede wszystkim do maluchów:
- Szpital dla Pluszaków, czyli edukacja z zakresu Pierwszej Pomocy dla dzieci i ich rodziców,
- prezentacja pojazdów ratowniczych,
- otwarty teatr z udziałem dzieci,
- malowanie bezpieczeństwa, czyli jak dzieci postrzegają bezpieczne ulice,
- rowerowe i hulajnogowe tory przeszkód,
- teoretyczne testy na kartę rowerową,
- możliwość zapoznania się ze sprzętem używanym przez Policję m.in. radiowozami i motocyklami,
- warsztaty z przygotowywania koszulek oraz kamizelek odblaskowych.
 
Dla dorosłych i nie tylko:
- porady eksperckie jak radzić sobie w trudnych sytuacjach na drogach,
- pokazy poprawnego montowania fotelików w pojeździe oraz prawidłowego umiejscowienia i zapięcia w nim dziecka,
- warsztaty z zakresu bezpieczeństwa osób niewidomych jako uczestników ruchu drogowego,
- prezentacja zasad działania fotoradarów,
- spacer oraz gry, zabawy i konkursy odbywające się w alkogoglach, które zaburzają równowagę oraz imitują stan po spożyciu alkoholu.

W 2014 roku w Polsce miało miejsce 3 210 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych  80 dzieci poniosło śmierć, a 3 509 doznało obrażeń. W stosunku do roku 2013 zmalała: liczba wypadków o 244 (-7,1%), liczba zabitych o 10 dzieci (-11,1%)  i liczba rannych o 238 dzieci (-6,4 %).

Źródło: BPiRD KGP