Policyjne działania pod kątem nietrzeźwych użytkowników ruchu drogowego

Piłeś? Nie jedź!-nieodpowiedzialnych kierowców wciąż nie brakuje

Większa ilość stłuczek z udziałem nietrzeźwych kierujących świadczy o tym, że nieodpowiedzialnych kierowców nie brakuje. Zachęcamy mieszkańców do współpracy z mundurowymi i reagowania na zachowania niezgodne z prawem. Dziękujemy zarazem zgłaszającym za przekazanie informacji. Dzięki Państwa reakcji tyscy policjanci zatrzymali już niejednego nietrzeźwego kierującego, który mógł doprowadzić do tragedii na drodze.


 

Policjanci cyklicznie prowadzą działania „Trzeźwość” podczas których dążą do skontrolowania maksymalnej liczby kierujących. Nie od dziś wiadomo, że jazda „na podwójnym gazie” wiąże się z ogromnym zagrożeniem na drodze. Tyscy policjanci podsumowali ilość zdarzeń z udziałem nietrzeźwych kierujących. Statystyki wskazują, że od początku tego roku było 14 kolizji i jeden wypadek z ich udziałem. W analogicznym okresie roku ubiegłego był także jeden wypadek, a kolizji 10. Nieodpowiedzialnych kierujących zatem nie brakuje. Dlatego policjanci zapowiadają kontynuację akcji „Trzeźwość”. Tylko podczas ostatnich takich działań policjanci przebadali na zawartość alkoholu w organizmie blisko 1000 kierujących. Dwóch spośród nich prowadziło w stanie nietrzeźwości.

Jednym z elementów poprawy bezpieczeństwa na drogach jest uniemożliwienie prowadzenia pojazdów pijanym kierowcom, którzy jazdą z „promilami” zagrażają nie tylko swojemu życiu i zdrowiu, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. Dlatego zachęcamy do reagowania na zachowania niezgodne z prawem w myśl kampanii „Nie reagujesz-akceptujesz”.

 

Jednocześnie dziękujemy zgłaszającym za przekazanie informacji. Dzięki Państwa reakcji tyscy policjanci zatrzymali już niejednego nietrzeźwego kierującego, który mógł doprowadzić do tragedii na drodze. Mamy nadzieję, że Państwa zachowanie i postawa będzie wzorem do naśladowania dla innych osób, które w podobnej sytuacji nie zawahają się zadziałać adekwatnie do zagrożenia.

                                                                                        

Kampania "Nie reagujesz – akceptujesz!" trwa!

Przypominamy, że niezmiennie, od 2011 roku, trwa kampania społeczna "Nie reagujesz – akceptujesz!". Dzięki Państwa zgłoszeniom tyscy policjanci zatrzymali wielu sprawców min. kradzieży, włamań, rozbojów, a także kierujących, którzy będąc pod wpływem alkoholu prowadzili samochód. W dalszym ciągu liczmy na Państwa pomoc i dziękujemy za każdą informację, która może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście.

Wszystkim kierujących przypominamy, że na holu tyskiej komendy znajduje się samoobsługowy alkomat. KAŻDY samodzielnie i bezpłatnie jest w stanie upewnić się, czy może wsiąść za kierownicę. Samoobsługowe urządzenie daje kierowcom możliwość szybkiego i dyskretnego sprawdzenia trzeźwości, a także nie odrywa dyżurnych w ich bieżącej pracy. Zachęcamy wszystkich wątpiących w swój stan trzeźwości kierujących, do sprawdzenia swojej dyspozycji.

Zgodnie z polskim prawem za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi nawet do 2-lat pozbawienia wolności. Sąd orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów, a w przypadku, gdy kierujący był już wcześniej prawomocnie skazany za takie przestępstwo kodeks karny przewiduje karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności oraz nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Pijanemu kierowcy grozi także, wysoka grzywna oraz obligatoryjna kara finansowa w wysokości do 10 tys. zł, a w przypadku ponownego skazania za to przestępstwo nawet do 60 tys. zł.