Policyjne działania pod kątem nietrzeźwych użytkowników ruchu drogowego

Pamiętaj PIŁEŚ? nie JEDŹ!

Podczas wczorajszych działań p.k. "Trzeźwość" tyscy policjanci przebadali na zawartość alkoholu w organizmie 1200 kierujących. Stróże prawa wyeliminowali 4 kierujących na „podwójnym gazie”. Przypominamy, że oprócz konsekwencji prawnych jazda po alkoholu jest ogromnym zagrożeniem na drodze dla wszystkich uczestników ruchu. Pamiętaj PIŁEŚ nie JEDŹ!!!

Policyjne patrole od wczesnych godzin rannych sprawdzały stan trzeźwości kierujących, jednocześnie w kilku miejscach naszego miasta. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu. Podczas akcji stróże prawa skontrolowali 1200 kierujących. W trakcie działań policjanci zatrzymali jednego kierowcę, który popełnił przestępstwo prowadząc w stanie nietrzeźwości. Ponadto w ręce policjantów wpadło 2 kierujących, którzy prowadzili po użyciu alkoholu, a tym samym popełnili wykroczenie oraz jednego kierowcę jednośladu, który miał ponad pół promila alkoholu w organizmie.

Policjanci przypominają o konsekwencjach jazdy na „podwójnym gazie”. Po raz kolejny ostrzegamy, że nietrzeźwemu kierowcy oprócz 2-letniego więzienia grozi utrata prawa jazdy oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto sąd obligatoryjnie stosuje karę finansową. Oprócz odpowiedzialności karnej za prowadzenie samochodu po pijaku, kierowcy są często odpowiedzialni za spowodowanie wypadków drogowych. Dlatego należy pamiętać, że nietrzeźwi kierujący stwarzają bardzo duże zagrożenie nie tylko dla siebie ale również dla swoich pasażerów i pozostałych uczestników. Każda nawet najmniejsza ilość alkoholu w naszym organizmie może zakłócić reakcję na otoczenie na drodze.

Apelujemy również do osób, które zauważą pijanego kierowcę, aby jak najszybciej powiadamiali policję. W ten sposób mogą uratować czyjeś zdrowie lub życie. Bierna postawa osób bliskich i współpasażerów, którzy nie reagując w sytuacji, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę, wyraża przyzwolenie na taką jazdę. Tym samym osoby te stają się współodpowiedzialne na zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa na drodze stanowi pijany kierowca. Pamiętaj „Nie reagujesz-akceptujesz”.