Piesi i kierowcy w obiektywie kamery - 2019-rok pieszego - Komenda Miejska Policji w Tychach

2019-rok pieszego

Piesi i kierowcy w obiektywie kamery

Dzisiaj o godzinie 6.00 tyscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przy wsparciu mundurowych z Komendy Wojewódzkiej Policji obsługujących "RSD" rozpoczęli działania p.k. "Pieszy". Działania te ukierunkowane są na poprawę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz mają na celu ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W ramach dzisiejszych działań, które rozpoczęły się o 6.00 i potrwają do 22.00 mundurowi tyskiej "drogówki" będą obserwowali skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe oraz główne trasy komunikacyjne, czyli wszystkie te miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń pieszych. W akcji uczestniczyć będą również policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, obsługujący specjalistyczny pojazd rejestrujący wykroczenia tzw. ruchome stanowisko dowodzenia.

RSD to pojazd, z którego można w terenie dowodzić policyjnymi siłami. Samochód wyposażony jest w kamery i sprzęt rejestrujący. Kamery o wysokiej rozdzielczości pozwalają na zarejestrowanie najmniejszych detali. Załoga, pozostając w środku pojazdu, może dyskretnie przyglądać się poczynaniom osób znajdujących się nawet kilkaset metrów dalej. Pojazd ten jest bardzo skutecznym narzędziem w walce z osobami łamiącymi przepisy drogowe.

Pamiętajmy, że oprócz stosowania się do przepisów ruchu drogowego należy przede wszystkim MYŚLEĆ na drodze, nie tylko za siebie, ale również za innych uczestników ruchu drogowego. Kierujący ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Natomiast pieszy powinien upewnić się że pojazd całkowicie się zatrzymał, aby go przepuścić. Bądźmy rozsądni i nie spieszmy się, bo lepiej stracić minutę w życiu, niż życie w minutę... Żadne przepisy, ani też znaki, nie sprawią, że będzie bezpiecznie, jeżeli sami nie będziemy ostrożni!

Zasadniczym celem takich działań jest przede wszystkim ograniczenie oraz w miarę możliwości wyeliminowanie zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

 

  • Obrazek przedstawia kamery znajdujące się na białym samochodzie.