ZNICZ 2012 - 2012-rok pieszego - Komenda Miejska Policji w Tychach

2012-rok pieszego

Zbliżające się Święto Zmarłych to okres wzmożonego ruchu zarówno przy cmentarzach, gdzie odwiedzamy groby bliskich, ale także na drogach dojazdowych do miast w całym w kraju. Właśnie z powodu wzmożonego ruchu na drogach i zmiany jego organizacji w okolicach nekropoli powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Aby spokojne przetrwać ten czas pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Już prawdopodobnie od dzisiaj, wielu z nas wyruszy w podróż, aby w Święto Zmarłych dotrzeć do miejscowości, w których będziemy odwiedzać groby bliskich. Często jest to wielogodzinna podróż do odległych miejscowości. Należy więc pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w podróży.

Pamiętajmy! Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek (po 2 godzinach jazdy co najmniej 15 minutowa przerwa). W podróży dopilnujmy, żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sami także nigdy o tym nie zapominajmy!

W okolicach cmentarzy w tych dniach jest również bardzo tłoczno.

Aby bezpiecznie tam dojechać i wrócić do domu kierujmy się następującymi zasadami:

1. W miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą "uprzywilejowane" w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
2. Prowadząc samochód nie jedźmy na pamięć. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropoli, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe!
3. Należy pamiętać, iż polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych, znaków drogowych. Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
4. Parkujmy samochód z głową, zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Samochodem nie wjedziesz na cmentarz, z wyjątkiem osób posiadających specjalne zezwolenia. Zadbajmy o to, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.
 

Aby w tych dniach nie paść ofiarą pospolitych przestępstw zwróćmy uwagę na swoje rzeczy osobiste i pozostawione bez nadzoru mieszkania:

1. Zwracajmy baczną uwagę na nasze torebki czy siatki – bagaż pozostawiony bez opieki nawet na krótki czas szybko może "zmienić" właściciela.
2. Nie pozostawiajmy w zaparkowanym samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei. Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy o tym natychmiast Policję, nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.
3. Wyjeżdżając z domu do rodziny lub na groby pamiętajmy o dokładnym pozamykaniu drzwi i okien. Poprośmy sąsiadów o doglądanie naszego mieszkania podczas naszej nieobecności. W przypadku, kiedy mimo wszystko dojdzie do włamania, pamiętajmy żeby nie robić w mieszkaniu żadnych porządków - w ten sposób możemy zatrzeć ślady należące do złodziei. Jak najszybciej zadzwońmy za to na policję.
4. Uważajmy także na oszustów, którzy prosząc o wsparcie wykorzystują różne metody działania. Przypominamy, że prawdziwi kwestorzy posiadają identyfikatory i zaplombowane puszki a o prowadzonych akcjach charytatywnych informują m.in. parafie i lokalne media.
 

Apelujemy także o ostrożną i rozsądną jazdę, o dostosowywanie się do oznakowań ograniczających prędkość, zakazujących parkowanie pojazdów czy nakazujących ruch jednokierunkowy.

 

Dzięki oraz przy współpracy z Wydziałem Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta w Tychach policjanci z tyskiego Wydziału Ruchu Drogowego będą rozdawać breloczki- "Prowadzę jestem trzeźwy".

Utrudnienia w ruchu na tyskich drogach:

  • 1 listopada policja będzie kierować ruchem na skrzyżowaniach ulic: DK1 – Goździków – Dzwonkowa oraz Katowicka – Mikołowska – Oświęcimska (sygnalizacja świetlna będzie działać w trybie „żółte migowe”).

  • ruch jednokierunkowy na ul. Cmentarnej (od 28.10-2.11),

  • ruch jednokierunkowy na ul. Nowokościelnej (od 29.10-2.11),

  • od 28.10 – 2.11 zostaną przerwane prace związane z modernizacją ul. Kościelnej i udostępniony parking przy cmentarzu,

  • na ul. Oświęcimskiej, po północnej stronie zostaną ustawione dwa znaki zakazu zatrzymywania się z tabliczkami (nie dotyczy autobusów MZK) za wylotem łącznicy pośredniej („ślimaka”),

  • na parkingu przy cmentarzu centralnym, przy krawędzi od strony ul. Oświęcimskiej ustawione zostaną znaki informujące o miejscach zatrzymywania się i postoju taksówek (30.10-1.11),

  • na ul. Oświęcimskiej przed skrzyżowaniem z ul. Bratków zostaną ustawione znaki „zakaz skrętu w lewo” (28.10-2.11),

  • na wlocie do ul. Bratków zostanie ustawiony znak „nakaz jazdy w prawo za znakiem” na wylocie z ul. Bratków do ul. Oświęcimskiej (28.10-1.11),