UWAGA na oszustów podających się za policjantów! - Profilaktyka - Komenda Miejska Policji w Tychach

Profilaktyka

UWAGA na oszustów podających się za policjantów!

W ostatnim czasie na terenie miasta oszuści zdołali „nabrać” kobietę, która uwierzyła w ich podstępne historie i straciła oszczędności swojego życia. W związku z tym dzielnicowi na spotkaniach z mieszkańcami przestrzegają przed działalnością przestępczą oszustów i rozdają ulotki. Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Dzwoni telefon, ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym, twierdzi że coś się wydarzyło: wypadek. Rozmówca się rozłącza i dzwoni ponownie lub przekazuje słuchawkę innej osobie. Ktoś mówi, że trzeba wpłacić kaucje, by wyciągnąć członka rodziny z tarapatów, pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy. Następnie potrzebne są pieniądze, jeśli nie masz, pada prośba o zaciągnięcie kredytu. Jedziesz do banku, rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie.

Znany schemat działalności przestępców, przed którym wielokrotnie przestrzegaliśmy niestety w taki właśnie sposób oszukana została 65-latka. Kobieta uwierzyła w historie, które przekazywane w wiarygodny sposób powodują że tracimy czujność. Płacz w słuchawce, panika i świadomość, że nasz członek rodziny ma kłopoty powoduje, że wykonujemy polecenia oszustów. Niestety kobieta straciła 60 tys. złotych. Dlatego też dzielnicowi na spotkaniach z mieszkańcami przestrzegają seniorów przed działalnością przestępczą oszustów, a także rozdają ulotki. Zwracamy się także do członków rodzin osób starszych. Ostrzeżmy swoich rodziców, babcie i dziadków przed takimi sytuacjami zanim będzie za późno.

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.