Seniorze nie daj się oszukać!!! - Profilaktyka - Komenda Miejska Policji w Tychach

Profilaktyka

Seniorze nie daj się oszukać!!!

Babciu, dziadku "Nie daj się nabrać". W związku z oszustwami na "wnuczka" i "policjanta" policjanci apelują do mieszkańców, by przestrzec ich przez takimi zdarzeniami. Oszuści wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą paść ofiarą oszustów i domokrążców.

Mimo ciągłych apeli w prasie, telewizji, na spotkaniach z mieszkańcami wciąż docierają do nas sygnały o kolejnych pokrzywdzonych osobach. Osoby oszukane często tracą oszczędności całego życia, które często w łatwy sposób i zupełnie nieświadomie oddają w ręce przestępców.

Pamiętaj: Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom a zawiadomiony o jakimkolwiek zdarzeniu z udziałem twojego bliskiego najpierw upewnij się, że osoba, która do Ciebie dzwoni jest Twoim krewnym. Po prostu do niej zdzwoń. A gdy przypuszczasz, że możesz mieć do czynienia z oszustem bezwzględnie powiadom o tym fakcie Policję!

Sposoby działania przestępców wyłudzających pieniądze są bardzo podobne. Zazwyczaj dzwonią do wybranej ofiary i opowiadają historię, która ma przekonać do szybkiego przekazania gotówki. Oszuści podają się za różne osoby – policjantów, pracowników poczty, członków rodziny. Pytają czasem o wysokość emerytury lub o pieniądze posiadane w domu i na kontach bankowych.
 

Przypominamy! Funkcjonariusze Policji:

  • NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.

  • NIGDY nie pytają seniorów, czy mają pieniądze, w jakiej walucie i w jakiej wysokości.

  • NIGDY nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.

Policjanci apelują, by w trakcie spotkań rodzinnych rozmawiać z seniorami o tym, jak działają oszuści i jak należy się zabezpieczyć, by nie paść ofiarą przestępstwa.